Alikuwa Anabadilisha Madem! Bahati Speaks on Peter Blessing’s saga

Share

Gospel singer Peter Blessing and EMB boss  Bahati have been having issues in the recent past.

Taking to his Youtube channel Bahati narrated how “Peter suddenly changed after he discovered he is a superstar.”

“Peter vile ananza kuchange after amediscover yeye ni superstar na kuwa na advisers wengi hawakuwa wakimujua alafu pia alikuwa anabadilisha madem, nikamkalisha chini kama mzazi few times,”he said.

“Pia watu kwa office walianza kuongea vile amechange tangu akuwe celeb, the biggest shock was on 31st na perform on the right side ya backstage naona Peter ameshikiliwa na dem,”

He also narrated how he met Peter blessing adding that his brother and Musician Weezdom was the one who asked him to sign up Peter Blessing.

“I met Peter Blessing 6 months ago after he frequents my office for the very long time, that’s the time I gave up helping artists then akipata doh kidogo anachange,”

“Mara yengine kupatana na Peter ilikuwa baada ya Weezdom na my brother waliinsist nimusaitidie that’s the time i offered him a contract alika nayo contract for two months,”he said.

“When EMB gives you a contract it’s only musical our conntract inakuwanga ya kukurecordia music na kukupea studio time,but kwa hii case ya Peter hikuwa na fanya juu ya money but to change his life nilijitolea kama mzazi , that’s the reason nilienda Taita tumake sure life yake imechange.”

HERE ARE THE VIDEOS